ورود ثبت

ورود به سایت

نام کاربری
رمز عبور *
مرا بیاد اور

ایجاد حساب کاربری

کادرهایی که ستاره دارد (*) باید تکمیل شوند.
نام
نام کاربری
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
ایمیل *
تایید ایمیل *

نوسازي 65 هزار دستگاه كاميون اقدامي در راستاي اقتصاد مقاومتي

  • Posted on:  %ق ظ، %23 %252 %1395 ساعت %05:%فروردين
  • نوشته شده توسط 
    •  

 

طرح "نوسازي 65 هزار دستگاه كاميون و كشنده فرسوده بالاي 10 تن داراي سن بالاتر از 35 سال" در جلسه كميسيون فني شوراي اقتصاد مورخ 19/12/93 به تصويب رسيده كه با اجراي اين طرح علاوه بر كاهش مصرف سوخت و افزايش بهره‌وري و راندمان انرژي در ناوگان باري جاده‌اي كشور، نتايج زيست محيطي قابل توجه و ارتقاء سطح ايمني ترافيك جاده‌اي را نيز در پي خواهد داشت كه در مجموع افزايش بهره‌وري در سطح كلان كشور را شاهد خواهيم بود.

اين طرح در راستاي بيانات اخير مقام معظم رهبري در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي در شروع سال 1395 در خصوص افزايش بهره‌وري انرژي در كشور و تمركز بيش از پيش بر صرفه‌جويي شدت مصرف انرژي بوده و در سالي كه به سال «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» نام گذاري گرديده است مي‌تواند يكي از معاني اقدام واقعي براي افزايش بهره‌وري در كشور باشد.

اين طرح از محل بند "ق" تبصره 2 قانون برنامه بودجه سال 1393 كشور و در ادامه منابع حاصل از صرفه‌جويي سوخت بر اساس ماده 12 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي كشور و با هدف ايجاد صرفه‌جويي در مصرف سوخت مايع گازوييل از طريق نوسازي خودروهاي سنگين باري جاده‌اي در سه گروه 10 الي 18 تن، 19 الي 26 تن و 27 تن به بالا، تعريف شده است؛ در اين طرح صرفه‌جويي حاصل از نوسازي ناوگان به مدت 5 سال به سرمايه‌گذاران طرح بازپرداخت خواهد شد. کل مبلغ مصوبه بالغ بر 7/2 ميليارد دلار است که شرط نوسازي هر کاميون، اسقاط يک دستگاه خودرو با ظرفيت مشابه است.

فعاليتهاي مستمر شركت بهينه سازي مصرف سوخت در اين مدت بر فراهم آوردن امكانات و زمينه‌هاي لازم براي اجرايي شدن طرح مذكور متمركز بوده است. محورهاي اصلي اين فعاليتها شامل موارد ذيل مي‌باشد:

- تهيه و تدوين پيش‌نويس موافقت‌نامه و قراردادهاي في‌ما‌بين ذينفعان طرح

- تدوين روش و فرآيند اجراي طرح بر مبناي تعهدات پيش‌بيني شده در قراردادها

- تعيين رويه مالي در اجراي طرح نوسازي كاميون‌ها

- تهيه طرح اندازه گيري و صحه گذاري تحقق صرفه جويي‌ها

- ايجاد سامانه مكانيزه جهت اجرا، پايش، گزارش گيري و پرداخت‌هاي مربوط به طرح

اقدامات فوق هم‌اكنون پايان يافته و موافقت‌نامه همكاري في‌مابين شركت بهينه سازي مصرف سوخت، سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي به امضا رسيده است؛ به زودي پس از ابلاغ پيش‌نويس قراردادها از طرف امور مالي و همچنين امور حقوقي شركت ملي نفت ايران، به حول و قوه الهي شاهد شروع مرحله عملياتي و اجرايي طرح در سال «اقدام و عمل» خواهيم بود.

 

اعظم اردستاني

كارشناس ارشد امور فنآوري خودروهاي سنگين

 

 

خواندن 4237 دفعه آخرین ویرایش در %ق ظ، %23 %269 %1395 ساعت %05:%فروردين

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.